T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü 29 Mayıs Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü 29 Mayıs Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

‘’ Covid-19 Pandemisinde Adölesanlarda Sağlıklı Beslenme Ve Fiziksel Aktivite Eğitim Projesi'’

Güncelleme Tarihi: 12/01/2021

COVİD-19 Pandemisinde

 Adölesanlarda Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite Eğitim Projesi Başladı

Hastanemiz ve Ankara Kalkınma Ajansı Arasında Proje Destek Sözleşmesi İmzalandı

 

Hastanemiz Tarafından Hazırlanan

 ‘’Covid-19 Pandemisinde Adölesanlarda Sağlıklı Beslenme Ve Fiziksel Aktivite Eğitim Projesi'’ Destek Almaya Hak Kazanmıştır

 

Hastanemiz Tarafından Ankara Kalkınma Ajansına Sunulan Proje Kabul Edilmiştir.

Ankara 29 Mayıs Devlet Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Dilek DÜLGER’in Proje Yürütücüsü olduğu ve Proje Yazarı Nurhan KELEŞ tarafından hazırlanan “Covid-19 Pandemisinde Adölesanlarda Sağlıklı Beslenme Ve Fiziksel Aktivite Eğitim Projesi” Ankara Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilmiş olup, destek almaya hak kazanmıştır.

Ankara Kalkınma Ajansı Program Yönetim Birimi Uzmanı Nedim SÖZEN, A. 29 Mayıs Devlet Hastanesi  Proje Yazarı Nurhan KELEŞ ile Ankara Medipol Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Nevin ŞANLIER’in  koordinasyonuyla hazırlanan projeye ilişkin sözleşme; Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif ŞAYIK, Ankara 29 Mayıs Devlet Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Dilek DÜLGER ve Ankara Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Zeki ŞENGİL tarafından imzalandı.

Tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olan obezite artış göstermeye devam ederken ve gençlik çağı obezitesi ilişkisi büyük tehlikeye işaret etmekteyken COVİD-19 virüs salgınının başlaması ile birlikte pandemi sürecine girilmesi ile birlikte   küresel anlamda birçok tedbirler alınmakta ve sosyal izolasyon ile karantina tedbirleri uygulanmaktadır. COVID-19 pandemisinde, karantinada evde kalma izolasyon sürecinde çocuklar okula gitmemekte uzaktan eğitimle eğitimlerine devam etmektedir. Pandemi sürecinde adölesanlarda fiziksel aktivite azalmış ve buna paralel olarak bilgisayar ve internet kullanımı artmış, telefon, tablet ve bilgisayar aracılığı ile uzaktan eğitim sürdürülmekte olup kitap okuma, oyun oynama, video izleme gibi kullanımlar günlük yaşamın en önemli parçası haline gelmiş ve obezite özellikle adölesanlarda ciddi bir risk oluşturmaktadır.

Bu eğitimle Covid-19 Pandemisinde  risk grubunda olan Adölesanlara (Ergenlik)  yönelik Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite farkındalığı kazandırmak, Ankara'da hizmet sunan kamu hastanelerinde ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim hizmetlerinde yetişmiş nitelikli insan gücü sayısını artırarak hem bulunduğu bölge hemde bölge dışındaki vatandaşlarımız olmak üzere yol gösterici olarak Covid-19 pandemi sürecinde adölesanlarda sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite eğitimi ile yeniliğe,teknolojiye dayalı işbirliğiyle uzaktan eğitim programıyla ve hizmet sunumu açısından sağlık ve eğitim hizmetlerinde  sağlıklı yaşam kültürü geliştirilmesi hedeflenmektedir. Hastanemiz ile Ankara İl Sağlık Müdürlüğü nezdinde hizmet veren çeşitli hastanelerden seçilen personel ile Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenlere uzaktan eğitim programı yolu ile eğitim verilecektir. COVİD-19 Pandemisinde Adölesanlarda Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite Eğitim Programı standartlaştırılarak diğer kamu kurumlarına da uzaktan eğitim yolu ile eğitimin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

 “Covid-19 Pandemisinde Adölesanlarda Sağlıklı Beslenme Ve Fiziksel Aktivite Eğitim Projesi”nin hayata geçirilme süreci başlamıştır.

 

https://www.ankaraka.org.tr/tr/2020-teknik-destek-programi-5-donem-sonuclari_4903.html