Acil Tıp

Klinik Hakkında

ACİL TIP KLİNİĞİ
Ani gelişen yaşamı tehdit edebilecek veya yaşam kalitesini düşürecek acil durumların ilk tanı ve tedavi birimidir. Hastanelerin acil kliniğine başvuran hastaların sağlık sorunlarının hızlı bir şekilde çözülmesini amaçlayan bilim dalıdır. Tıp fakültesini bitirmiş pratisyen hekimler, TUS sonrası 4 yıl daha Acil Tıp uzmanlığı  eğitimi alınarak Acil Tıp Uzmanı olabilmektedirler . Acil tıp kliniğine başvuran hastalar ilk önce  Triyaj odalarında ön değerlendirme sonrası Kırmızı, Sarı ,Yeşil ,Mavi olmak üzere 4 farklı alandan birine yönlendirilir. Bu aşamada hastalar tetkik ve tedavileri devam eder. Gerekli görülen ilgili kliniğe yatışları yapılır. Acil tıp kliniğinin amacı ani gelişmiş hayatı tehdit edici veya uzuv kaybına sebep olabilecek durumların tespiti ve bireylerin tekrar normal sağlığına geri kazandırmak amaçlanmaktadır. Acil Tıp Kliniği’nin benimsediği vizyon; sağlık hizmeti sunumunda en kaliteli, en verimli ve en güvenilir olmak, bilimsel teknolojik gelişmeleri takip ederek, eğitimli, güler yüzlü, anlayışlı ve tecrübeli personeliyle, hasta haklarına saygılı bir şekilde sağlık hizmetinin sürekliliğini sağlamaktır.

Acil tıp kliniğine başvuran hastalarda görülen önemli olabilecek bazı belirti ve şikayetler şunlardır:                 

• Göğüs Ağrısı (Kalp krizi, Akciğer Damar tıkanıklığı, Aort yırtılması)
• Nefes darlığı (Akciğer ödemi, Astım, KOAH)
• Karın ağrısı (Akut apandisit, Kolesistit, Mide perforasyonu)

Trafik kazaları

Suicid amaçlı çoklu ilaç alımı

Böbrek yetmezliği

Şeker yükselmesi veya düşmesi


Hastanemiz Acil Servisimiz Aydınlar Mahallesi Hürriyet Caddesi üzerinde acil giriş kapısı bulunan, 430 m² alana sahip 2. seviye hizmet veren 10 yataklı sağlık birimimizdir. Triaj alanı, yeşil alan. sarı alan, kırmızı alan, gözlem odası, resüsitasyon odası, enjeksiyon odası, pansuman odası ve buhar odasından oluşmaktadır. Acil tıp uzmanları pratisyen tabipler, aile hekimlerimiz ve yardımcı sağlık personelimiz tarafından 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.
Her gece 3 adet nöbetçi hekim, dahili ve cerrahi acil havuz nöbetçi hekimleri ile her branştan icap nöbetçi hekimleri yer almaktadır.

23 Şubat 2024