Kalın Bağırsak Kanseri Farkındalık Ayı Etkinliği Gerçekleştirildi
29 Mart 2024

📌 Kalın Bağırsak Kanseri Farkındalık Ayı Etkinliği Hastanemiz Konferans Salonunda Gerçekleşti. Hasta ve hasta yakınlarının katıldığı etkinlikte, kalın bağırsak kanseri hakkında bilinmesi gerekenler anlatıldı.

➡️ Kalın bağırsakta başlayan bir kanser türü olan “Kolon Kanseri” kanser hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Sağlık Bakanlığı’nın istatistiklerine göre en sık görülen ilk 3 kanser arasındadır.

➡️ Her yaşta görülebilmesine rağmen en sık 50 yaşından sonra gözlenmektedir.Eğer 50 yaş üzerindeyseniz,her 2 yılda bir kolon kanseri(kalın bağırsak)taraması yaptırmayı unutmayın..

‼️Ailenizden hiç kimsede kalın bağırsak kanseri olmaması, kolonoskopiden kaçınma mazeretiniz olmasın! İlk kez sizde olup olmadığını ancak tarama yaptırarak öğrenebilirsiniz.

📍50-70 yaş arasında kadın ve erkek nüfusa Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) gaitada gizli kan kiti ile hızlı, pratik ve güvenilir bir şekilde 2 yılda bir ücretsiz olarak yapılmaktadır.

📌Hem kendiniz hem de sevdikleriniz için erken teşhis önemli...

  • 5
  • 4
  • 3
  • 2