Yeni Doğan Yoğun Bakım Anne Sütü ve Emzirme Politikası
18 Mart 2022

T.C.SAĞLIK  BAKANLIĞI ANKARA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

29  MAYIS  DEVLET  HASTANESİ

YENİ DOĞAN  YOĞUN BAKIM ANNE SÜTÜ VE EMZİRME POLİTİKASI

1.Bebekler için en uygun besin anne sütü olduğu kabul edilerek yeni doğan yoğun bakım ünitesi için bebeklerin anne sütü almalarını teşvik eden yazılı bir politika oluşturuldu ve yoğun bakımda asılı bulunmaktadır.

2.Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde çalışan tüm sağlık personeli anne sütü ve emzirme danışmanlığı eğitimini almış ve bu danışmanlığı verebilme becerisine sahiptir. Eğitim,düşük doğum ağırlığı ya/ ya da riskli bebekleri içermektedir.

3.Anneler, emzirmenin yararları ve yöntemleri emzirmenin nasıl olacağı bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri, memenin sağılması ve sütün saklama koşulları hakkında bilgilendirilmektedir.

4.Bebek doğduktan sonra eğer emzirelemiyorsa ilk 6 saat içinde annelerin memelerinin sağılması ve takiben her 2-3 saatte bir tekrar edilerek süt üretimi için memelere gerekli uyarı sağlanmaktadır.

5.Tıbben gerekli olmadıkça (annenin olmaması ya-yada anne sütünün kontrendike olduğu durumlar) yoğun  bakımda tedavi gören bebeklere kendi annesinin sütü verilmektedir anne memesini alamayacak bebeklerde beslenme kap,enjektör veya nazogastrik sonda ile yapılmaktadır anne memesini alabilecek duruma gelen bebekler hemen emzirilmeye başlanmaktadır. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda emzirme destekleyicileri ile relaktasyon sağlanmaktadır.

6.Serviste anne bebek birlikteliği için uygun koşullar sağlanmaktadır.

7.Anne bebek olabildiğince ten tene temas ettirilmekte, kanguru bakımına önem verilmekte, teknik aracılar ve ayrıntılar azaltılmaktadır.